כיצד להשריש ייחורים עם Eazy Plug

איזי פלאג ההולנדית מייצרת את קוביות ההשרשה הטובות בעולם (קרוב ל-100% סיכויי השרשה). במאמר זה נתאר כיצד יש להשריש באמצעותם ייחורים.

שלב א’: הרטבת קוביות ה-EazyPlug

יש לאפשר ל-EazyPlug לספוג לחלוטין מים באמצעות תמיסה בעלת חומציות (pH) של 5.8. לאחר מכן מומלץ להרים את המגש ולתת לפלאגים לנקז עודפי מים מתחתית המגש. אין לסחוט או לייבש את הפלאגים. קוביות ה-EazyPlug מווסתות את עצמן ויחזיקו רק את המים הדרושים להם לרמת לחות אופטימלית ויחס אוויר-מים אופטימלי. הפלאג ירגיש הרבה יותר כבד מצמר סלעים (Rockwool), אך זה נורמלי.

שלב ב’: חיתוך הייחורים

יש לחתוך את הייחור המיועד באלכסון, בזווית של 45°, ממש מתחת להתפצלות הגבעול. יש להקפיד לשמור על לפחות 3 התפצלויות מעל ההתפצלות שלך.

הסירו את כל העלים מלבד זוג עלים. גרדו מעט מהשכבה החיצונית בתחתית החיתוך, אך לא מסביב.

חיתכו ⅓ מהחלק העליון של העלים הגדולים שנותרו.

שלב ג’: שימוש בהורמון מאיץ השרשה

ניתן לעשות שימוש בנוזל השרשה או אבקת השרשה. יש לטבול את בסיסו של החתך הטרי והחשוף של הייחור בנוזל אבקת ההשרשה.

שלב ד’: הכנסת הייחור לתוך קוביית ה-EazyPlug

הכניסו את הייחור הטרי לחור החיתוך של קוביית ה-EazyPlug. הקפידו להכניס אותו מספיק עמוק, עד לתחתית חור החיתוך.

שלב ה’: הכנסת המגש לתוך החממית (פרופוגטור)

הכניסו את המגש עם קוביות ה-EazyPlug לתוך החממית (פרופוגטור). סגרו מעליו את מכסה הפרופוגטור וסגרו את כל תריסי האוורור כדי לשמור על הלחות הגבוהה בתוכו.

שלב ו’: הכנסת לחות מחדש ואוורור הפרופוגטור

הרטיבו מחדש את ה-EazyPlug רק לאחר 3 ימים והמשיכו לעשות זאת כל 3 ימים עד להופעתם הראשונית של השורשים. פתחו מעט את מכסה הפרופוגטור כל יום לצורך הכנסת אוויר והעשרה מחודשת בפד”ח (פחמן דו-חמצני). פתחו מעט את תריסי האוורור לכל המוקדם לאחר 4-5 ימים. הלחות היחסית (RH) צריכה להישאר מעל 80%, שכן אובדן לחות רב מדי עלול לפגוע בשיעורי ההצלחה.

שלב ז’: ניקוז עודפי מים

לעולם אל תתנו לתחתית ה-EazyPlug להיות במגע עם מים מתחתיו, שכן ספיגת הלחות שלו טובה במיוחד והוא יהפוך מהר לרטוב מידי, מה שישפיע לרעה על שיעורי ההצלחה. ודאו ש-EazyPlug מסוגל לנקז עודפי מים בכל עת, כך שהוא תמיד יוכל לווסת בעצמו את כמות הלחות הנכונה.

שלב ח’: פתיחת תריסי אוורור

לאחר שהשורשים הראשונים התפתחו, ניתן לפתוח בהדרגה את תריבי האוורור עוד יותר על מנת שהייחור יתאקלם לסביבה פחות לחה, אותה סביבה אשר יצמח בה בהמשך.

שלב ט’: שתילה

תוך 7-9 ימים הייחורים שלכם אמורים להצמיח את שורשיהם לאורך כל ה-EazyPlug ועתה הגיע העת לשתול אותם בעציצים.

תנאים מיטביים להתפתחות שורשים

טמפרטורה: טמפרטורת הקרקע האופטימלית להתפתחות שורשים תהיה 22º צלזיוס. מעל 23º צלזיוס, עליך תתכן עלייה בשיעור הכישלונות.

RH (לחות יחסית): לחות יחסית של 80-95% תתאים במיוחד. מכיוון שהייחור זקוק לאנרגיה שלו כדי לפתח שורשים, רמת הלחות של העלים והגבעול צריכה להישאר ללא פגע.

אור: בימים הראשונים הייחור יוצר קאלוס (צבר של תאים לא ממוינים), ממנה יתחילו לצמוח השורשים. בשלב זה הייחור זקוק רק לאור מחומם עם ספקטרום רחב. לאור זאת, מומלץ להשתמש בגופי תאורה בעלי עוצמת תאורה חלשה יותר כגון נורות T5, לצורך העדפת השרשה ולא פוטוסינתזה. לאחר התפתחות השורשים ניתן להגדיל בהדרגה את כמות האור.

האם התוכן היה מועיל?

שתפו את המאמר

לקריאה נוספת

תנאים מיטביים לגידול צמחי מרפא

לתנאים הסביבתיים בהם אנו מגדלים את הצמחים שלנו, יש השפעה רבה על היעילות, המורפולוגיה והבריאות שלהם. במאמר זה אנו עוברים על מספר מאפייני סביבה שעליכם לשלוט בהם, כדי להיות מגדלים יעילים יותר.

קראו עוד »

מתי ואיך לשטוף את הצמחים

“שטיפה” (Flushing) מתייחסת לכל עת בה מוסיפים כמות מופרזת של מים, אשר נועדה להפחית את ריכוז הדשן במצע הגידול. במדריך זה אנו מסבירים באילו מקרים ייתכן שתרצו לשטוף ואת השיטות הטובות ביותר.

קראו עוד »
Scroll to Top
דילוג לתוכן