מתי ואיך לשטוף את הצמחים

"שטיפה" (Flushing) מתייחסת לכל עת בה מוסיפים כמות מופרזת של מים, אשר נועדה להפחית את ריכוז הדשן במצע הגידול. במדריך זה אנו מסבירים באילו מקרים ייתכן שתרצו לשטוף ואת השיטות הטובות ביותר לשטיפת צמחי מרפא הגדלים במצע אדמה או קוקוס. ישנם מספר מקרים במהלך הגידול כאשר ייתכן שיהיה צורך בשטיפה. אם רמת המליחות (EC) הופכת לבלתי ניתנת לניהול, או אם אתם נתקלים בבעיית נעילה (Nutrient Lockout). כמו רוב המגדלים, אנו גם ממליצים על שטיפה אחרונה לפני הקציר. אולם זהו אחד ה"ויכוחים הגדולים".

שטיפה להנמכת רמת המליחות (EC)

במידה מסוימת, כל השקיה עד נגר (עד אשר מבחינים במים יוצאים מתחתית העציץ) מהווה שטיפה קטנה. עם זאת, ישנם מקרים בהם הכמות הקטנה הזו לא מספיקה כדי לשמור על ה-EC בטווח המקובל. אם ה-EC של מי הנגר הוא בעקביות גבוה ב-400 נקודות מהכניסה של ה-EC (ה-EC של תמיסת ההשקיה) למרות השקיה תכופה (מספר פעמים ביום) עם 20% נגר, אז כדאי לשקול לעשות שטיפה.

הליך:

 • השתמשו בתמיסת השקיה שיש בה מחצית מה-EC הרגיל שלכם.
 • יש להשקות פי שניים מהכמות הרגילה של המים.
 • המתינו 10 דקות לאחר הפעולה.
 • הוסיפו שוב את תמיסת ההשקיה המדוללת כדי לייצר נגר חדש למדידה.
 • תבדקו את ה-EC של הנגר החדש. הוא צריך להיות ב-EC דומה או מופחת מה-EC הרגיל שלכם.
 • אם ה-EC עדיין גבוה, תחזרו על התהליך בהשקיה הקרובה.

שטיפה לשחרור נעילה

חומרים מזינים יכולים להיות "נעולים" עקב pH (חומציות) לא תקין או יחס רכיבי תזונה לא מאוזן. בכל אחד מהמקרים, תוכלו להבחין בסימנים של מחסור בחומרים מזינים למרות השקיה תכופה עם חומרים מזינים מתאימים.

חומרי שטיפה הם הטיפול היעיל ביותר לנעילה.

אנו ממליצים על שימוש ב-®FlashClean של חברת Terra Aquatica (לשעבר GHE) כחומר שטיפה:

ה-®FlashClean משחרר את הקשרים של החומרים המזינים היוצרים נעילה, ללא צורך בהפחתה דרמטית של ה-EC. כל שעליכם לעשות הוא להחליף את תמיסת התזונה באירוע השקיה אחד במים רגילים מעורבבים עם ®FlashClean ביחס של 3 מ"ל/ליטר. בהשקיה הבאה לחזור למינונים הרגילים ולעקוב אחר הסימפטומים. הנזק הישן לא ישתפר, אך תסמינים חדשים צריכים להפסיק להציג.

במידה ואין לכם חומר שטיפה והצמחים שלכם סובלים מבעיות הקשורות לנעילה, עליכם לנסות לשטוף במהירות את המצע באמצעות מים רגילים. המטרה שלכם צריכה להיות צמצום רמת ה-EC של הנגר בחצי. זה יכול להיעשות בהשקיה אחת, אך זה עלול לקחת כמויות משמעותיות של מים. בהשקיה הבאה לחזור למינונים הרגילים.

השטיפה הסופית

ישנם כמה נושאים בקהילת גידול צמחי המרפא שנראים מעוררים ויכוחים אינסופיים, והשטיפה הסופית הוא אחד מהם. יש מעט הוכחות מדעיות התומכות בשטיפה הסופית, אבל יש תמיכה אדירה בה בקרב מגדלים וזה מנהג נפוץ. התיאוריה מאחורי השטיפה הסופית היא לנתק תזונה מהשורשים ולאלץ את הצמח להשתמש בחומרי מזון שהוא אוגר. מגדלים רבים נחושים בכך שהדבר משפר את הטעם והאיכות של המוצר המוגמר. במצע קוקוס, בעזרת חומר שטיפה, ניתן להשיג זאת מהר מאוד, מה שמקל על החיסרון של השטיפה.

כאשר הצמחים נמצאים בתוך ימים מהקטיף, ניתן להתחיל את השטיפה האחרונה שלהם. שיטה אפשרית אחת:

 • שימוש ב-®FlashClean של Terra Aquatica (לשעבר GHE) ב-3 מ"ל/ליטר במים.
 • אין לאזן pH של המים. מטרת איזון ה-pH היא להנגיש לצמח חומרי הזנה במצע. במהלך השטיפה הסופית אנחנו כבר לא רוצים שאותם חומרים מזינים ייספגו בצמח!
 • את השטיפות הראשונות יש לבצע בצורה ידנית בכמויות גדולות.
 • שטיפה פעמיים ביום תספיק (בעת שהאורות דולקים ורגע לפני כיבוי האורות לצמחים פוטופריודים).
 • במהלך 2-3 הימים הראשונים תשאפו להפחית את ה-EC ל-200.
 • תשמרו על EC מי נגר מתחת ל-200 לפחות 48 שעות לפני הקציר.

שתפו את המאמר

לקריאה נוספת

תנאים מיטביים לגידול צמחי מרפא

לתנאים הסביבתיים בהם אנו מגדלים את הצמחים שלנו, יש השפעה רבה על היעילות, המורפולוגיה והבריאות שלהם. במאמר זה אנו עוברים על מספר מאפייני סביבה שעליכם לשלוט בהם, כדי להיות מגדלים יעילים יותר.

קראו עוד »
גלילה למעלה
דילוג לתוכן